Niezwykła więź między matką a dzieckiem to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można zaobserwować. Jednak związane z nią obawy i strach o bezpieczeństwo potomstwa stanowią nieodłączny element macierzyństwa. Bez względu na to, czy jest to pierwsze czy kolejne dziecko, czy kobieta jest matką biologiczną, czy adopcyjną – troska o dobro swoich dzieci często staje się priorytetem w życiu kobiety.
Matki są naturalnie uwarunkowane do dbania o swoje potomstwo, a strach o ich bezpieczeństwo jest często obecny w ich życiu. Obawy te nie ograniczają się jedynie do zagrożeń fizycznych, ale obejmują również zdrowie, rozwój emocjonalny i przyszłe szczęście dziecka. To wszystko wpływa na codzienne wybory i decyzje matki.
Reakcje na ten nieustanny strach mogą być różnorodne. Niektóre kobiety stają się nadopiekuńcze, kontrolując każdy aspekt życia dziecka w celu minimalizacji ryzyka. Inne zaś mogą odczuwać silny stres i lęk, co może prowadzić do ograniczenia ich własnych doświadczeń życiowych. Wszelkie działania matki skoncentrowane są na zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka, często kosztem swoich własnych potrzeb i pragnień.
Jednak nadmierna troska może mieć negatywny wpływ na kobietę, prowadząc do chronicznego stresu, osłabienia fizycznego i emocjonalnego. Ciągłe doświadczanie strachu może nawet doprowadzić do rozwoju lęku i depresji. Konieczne jest zatem zrozumienie i radzenie sobie z tymi obawami, aby zapewnić zarówno kobiecie, jak i dziecku zdrowe i szczęśliwe życie.
Wsparcie ze strony bliskich, społeczności oraz specjalistów może być nieocenione w radzeniu sobie z tymi lękami. Edukacja na temat bezpieczeństwa dzieci oraz rozmowa z innymi matkami mogą pomóc zrozumieć, że pewne rzeczy są poza kontrolą i życie pełne jest nieprzewidywalnych sytuacji.
Ważne jest również, aby kobiety nauczyły się zaufać swoim umiejętnościom wychowawczym i uwierzyły, że wyposażyły swoje dzieci w narzędzia do radzenia sobie w różnych sytuacjach. Tylko wtedy mogą uwolnić się od ciężaru nieustającego strachu i skupić uwagę także na sobie, aby czerpać pełnię radości z macierzyństwa i życia rodzinnego.
Dbanie zarówno o siebie, jak i o swoje dzieci stanowi klucz do harmonijnych relacji rodzinnych. Tylko wtedy możliwe jest stworzenie zdrowego i szczęśliwego środowiska, w którym każde dziecko ma szansę na rozwój i spełnienie, a matka może cieszyć się pełnią macierzyństwa, nie martwiąc się nieustannie o przyszłość swoich pociech.
……………………………………………………………………………………………………………
Osiem artykułów z cyklu: „osiem powodów, dla których kobiety pozostają w przemocowych związkach”.
……………………………………………………………………………………………….
Powiedz o TYM komuś.
………………………………………………………………………………………………….
Help Desk Emocjonalny – + 48 600 559 229 – to wsparcie telefoniczne/online dla osób w kryzysie, doznających przemocy, które zapewnia profesjonalną pomoc w sytuacjach kryzysowych związanych z przemocą. To również miejsce, gdzie osoby doznające przemocy domowej mogą uzyskać anonimową konsultację ze specjalistą. Często jest to pierwszy krok do wyjścia z przemocy, dzięki możliwości powiedzenia o tym, czego się doświadcza.
Przemoc jest niezwykle trudnym tematem, który często pozostaje ukryty i nie jest łatwo o nim mówić. Dlatego inicjatywa Help Desk Emocjonalny jest tak ważna. Co ważne, oferuje anonimowość, co jest niezwykle istotne dla osób doznających przemocy. Dzięki temu mogą one czuć się bezpiecznie i swobodnie wyrażać swoje obawy, pytania i emocje. Zrozumienie i wsparcie ze strony specjalistów pomagają w zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania, co jest niezbędne w procesie wyjścia z przemocy.
Jeśli znasz kogoś, kto może potrzebować wsparcia w związku z przemocą, zachęcam Cię do podzielenia się informacją o Help Desku Emocjonalnym. To bezpłatna i dostępna dla każdego inicjatywa, która może naprawdę zmienić czyjeś życie. Pamiętajmy, że każda osoba zasługuje na bezpieczeństwo i wsparcie.
#HelpDeskEmocjonalny #Przemoc #Wsparcie #Bezpieczeństwo
Wsparcie w ramach Help Desku Emocjonalnego to zadanie współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach projektu: „Patent na moc 3”.