Wstyd.

przemoc

Spotykamy go za każdym rogiem… dziś jednak nie o naszych codziennych „wstydach” ale zjawisku z pracy gabinetowej… wstydzie, którego doświadczają osoby doznające przemocy.

To temat trudny, ale nie możemy go ignorować, ponieważ jest częścią rzeczywistości, z którą wiele osób musi się zmagać. Wstyd to uczucie, które pojawia się w nas, gdy czujemy się winni, upokorzeni.

Osoby doznające przemocy często doświadczają tego uczucia na różnych poziomach. Mogą czuć wstyd z powodu przemocy, której doświadczyły, ale także z powodu braku wsparcia, poczucia winy czy niezrozumienia ze strony innych.

Osoby doznające przemocy często czują się winne tego, co im się przytrafiło, choć w rzeczywistości nie ponoszą odpowiedzialności za przemoc, jakiej doświadczyły. Często wstyd utrudnia im szukanie pomocy, ponieważ obawiają się tego, co powiedzą inni.

Wstydzić powinni się sprawcy przemocy!!!

Osoby doznające przemocy potrzebują wsparcia, empatii i zrozumienia, aby pokonać to uczucie i zacząć budować swoje „życie na nowo”, wolne od przemocy.

Każdy z nas może im w tym pomóc, np. zapewniając bezpieczne miejsce, w którym mogą się otworzyć i podzielić swoimi doświadczeniami albo napić się gorącej herbaty.

Warto również edukować się na temat przeciwdziałania przemocy, aby zwiększyć naszą świadomość na ten temat. Powinniśmy dążyć do tego, aby wstyd, który przeżywają, przekształcił się w siłę i determinację do zmiany swojej sytuacji.

Każdy z nas może odegrać rolę w tym procesie…

Czasem wystarczy, że po prostu będziesz.

#zgabinetu

Wstydziłam się przyjść i powiedzieć, że doświadczam przemocy fizycznej, bo całe życie myślałam, że to moja wina.

#zgabinetu

Wstydziłam się przyznać, że ja taka wykształcona Prezeska jestem ofiarą przemocy.

#zgabinetu

Wstydziłem się, bo kto uwierzy dobrze zbudowanemu facetowi, że żona się nade mną znęca…

Bądźmy dla siebie bliżej i bardziej…

#przeciwprzemocy#fundacjaart

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst „#PRZECIW PRZEMOCY”

Poprzedni post

O bloku reklamowym dla „przemocy”

Nastepny post

POROZMAWIAJMY O PRZEMOCY W RDC