Czym się różni przemoc od agresji?

zdjęcie artystyczne chłopca
przemoc

Agresja NIE JEST tym samym co przemoc.  

AGRESJA: dwóch kolegów pokłóciło się podczas gry w zbijaka o to, przez którego z nich drużyna przegrała. Zaczynają na siebie krzyczeć, padają wyzwiska. Jeden popycha drugiego, tamten odpowiada kopaniem i po chwili obaj bija się na boisku. Koledzy ich rozdzielają, obaj odchodzą w złości, krzycząc na siebie. 

PRZEMOC: nauczyciel zaczyna lekcję. Jeden z uczniów przypomina mu o zapowiedzianej kartkówce – zależy mu na niej bo chce poprawić ocenę. Nauczyciel robi kartkówkę. Już podczas lekcji chłopiec dostaje kartkę z napisem „ Ty kujonie popamiętasz”, słyszy szeptane wyzwiska. Na przerwie kolega zaczyna go wyzywać i  popychać, Chłopiec tłumaczy się, prosi żeby przestał. To jeszcze bardziej rozzuchwala oprawcę „ tchórz, baba, frajer”, padają wyzwiska, oprawca uderza ofiarę. Dzwonek przerywa znęcanie się. „Poczekam na Ciebie pod szkoła po lekcjach”. Chłopiec z płaczem dzwoni do mamy czy odbierze go ze szkoły bo boi się wracać sam do domu. 

To, co odróżnia przemoc od agresji, to przewaga sił jednej ze stron. W przemocy przewaga jest zawsze po stronie sprawcy, w przypadku agresji – siły są zrównoważone bo każda ze stron wybiera sposób reakcji, ma szansę wygrać, podjąć działania jakie chce. Ofiara przemocy takiej możliwości nie ma, jest zawsze na przegranej pozycji. 

To, co wspólne: Agresja i przemoc są zawsze zjawiskiem negatywnym, naruszają spokój, prawa drugiej strony, mogą wpłynąć negatywnie na psychiczne i fizyczne zdrowie ofiary/drugiej strony..  

 …………………………………………………………………………………………………

Jeżeli jesteś osobą doznającą przemocy, nie zostawaj z tym sama / sam!
To nie wstyd – to przestępstwo!

 Zadzwoń do nas 88 555 222 i wspólnie poszukajmy najlepszego rozwiązania.

…………………………………………………………………………………………………

Aby skorzystać z konsultacji należy się zapisać.

Można to zrobić telefonicznie pod numerem telefonu: 885 552 222; lub przyjść i zapisać się osobiście.

Ważne!!! Nie udzielamy konsultacji e-mailowych.

…………………………………………………………………………………………………

Zapraszamy też na kanał Youtube Fundacji A.R.T.gdzie prowadzimy rozmowy związane z przeciwdziałaniem przemocy.

Poprzedni post

Ocena ofiary przez otoczenie „To Twoja wina, Twoja wina”.

Nastepny post

Przemoc karmi się milczeniem i stereotypami – „co to za ptak, co własne gniazdo kala”.